Rodzaje modyfikowania powierzchni i do czego sa one używane

Rodzaje modyfikowania powierzchni i do czego sa one używane

Właściwości konkretnego materiału -reaktywność, przyczepność, przewodnictwo i toksycznoć –

mogą zostać zmodyfikowane poprzez oddziaływanie na jego powierzchnię. Zasada jest prosta: jeśli metal reaktywny pokryjemy np. warstwą biernego srebra, oczekiwać bedziemy, że produkt będzie zachowywał się jak srebro, dopóki jego warstwa pozostanie nienaruszona. Jednak zmieniając powierzchnię metalu, możemy znacznie zwiekszyć jego potenciał.

Wiele z technik oddziałujących na powierzchnie wykorzystuje tę zasadę, jak np. anodowanie, które zwiększa porowatość aluminium, dzięki czemu pokrywanie jego powierzchni np. klejami jest znacznie bardziej efektywne.

W innych przypadkach, zmiana tekstury powierzchni produktu zwiększa jego przydatność.

Techniki modyfikacji powierzchni

Anodowanie przyspiesza utlenianie powierzchni metalu. Zazwyczaj utlenianie nie jest pożądane, jednak w przypadku tlenku aluminium, tytanu czy magnezu pozwala na lepsze i łatwiejsze przywieranie warstw np. barwników czy PTFE.
Anodowanie może być użyte jako wstępna obróbka przed dalszymi procesami, jak np. galwanostegia, platerowanie czy natrysk plazmowy.

Natrysk plazmowy to ogólna nazwa dla kilku technik, które zapewniają powstawanie skrystalizowanej, trwałej warstwy, jak tlenek glinowy, chrom, węglik wolframu, molibden czy tlenek itrowy. Odpowiednia technika dostosowana jest zawsze do konkretnego efektu, jaki chcemy osiągnąć https://www.poeton.co.uk/treatments

Zaawansowane technologie pozwalają na kształtowanie struktury chemicznie, laserowo czy poprzez śrutowanie, a dalsze techniki nadal sie rozwijają.

Użycie w medycynie

Odpowiednie tekstury pozwalają na lepsze łączenie się tkanek z protezami czy implantami. Igły ortopedyczne czy tytanowe implanty dentystyczne integrują się z kośćmi w przeciągu miesięcy.

Kształtowane powierzchnie ułatwiają przywieranie tkanek, elastyczność, smarowność, sterylność, jałowość, czy hydrofilowość.

Oddziaływanie chemiczne, laserowe czy śrutowanie mogą być wykorzystane do tworzenia wklęsłych powierzchni. Wklesłe tekstury mogą zaś być otrzymane poprzez natrysk plazmowy, dyfuzję w stanie stałym, chemiczne lub fizyczne osadzane z fazy gazowej.